пʼятниця, 23 грудня 2022 р.
Він Україні виборював свободу, і запалив буремний буревій!
Сьогодні було б 85 років В'ячеславу Чорноволу - Політику, Особистості, Людині. Він свідомо знехтував своїми талантами заради боротьби за суверенність свого народу
Доля кидала В'ячеслава Чорновола в найнижчі низини і підіймала до найвищих висот. Тесляр, редактор, літературний критик, політв'язень, журналіст, кочегар, лідер Народного Руху України, ініціатор заснування "Української Гельсінської спілки - це все про В'ячеслава Чорновола.
Був тричі ув'язнений радянською владою, але зумів підняти міжнародну громадськість на захист політв'язнів у радянському союзі. Ставши депутатом, активно боровся за Незалежну українську державу. У чому ж полягає феномен цієї людини? Чи була його смерть політичним замовним вбивством? Якою бачив незалежну Україну визнаний моральний авторитет, гордість нації - Вячеслав Чорновіл?
Всі відповіді можна знайти у книгах, які представлені до години пам'яті "Він Україні виборював свободу і запалив буремний буревій".
вівторок, 20 грудня 2022 р.
неділя, 18 грудня 2022 р.
Геній української драматургії
Сьогодні виповнюється 130 років з дня народження видатного українського письменника, режисера та драматурга Миколи Куліша.
📓Микола Куліш — один з найяскравіших та найбільш оригінальних українських драматургів першої половини минулого століття.
📓 Розквіт його творчої активності припав на 20-ті – початок 30-х років – період відродження, розвитку та трагедії України.
📖📖📖
🖊 Микола Гурович Куліш народився 18 грудня 1892 року в селі Чаплинка на Херсонщині.
🖊 Змалку мусив багато працювати. Родина бідувала.
🖊 П’ятирічним Миколка вже подався на власний хліб — був пастушком, доглядав молодших дітей.
🖊 У вісім років пішов у народну школу, вчився старанно і охоче.
Односельці навіть зібрали кошти, щоб Микола міг навчатися в училищі в Олешках (нині Цюрюпинськ).
🖊 Олешківське училище так і не закінчив – його відрахували. Як згодом згадував сам письменник: «за организацию кружков молодежи и непочтение к начальству». Втім, це не завадило йому вступити до Олешківської прогімназії, яку він теж не закінчив. Щоправда, цього разу навчальний заклад закрили.
🖊 ♥️Зі своєю майбутньою дружиною Микола Куліш познайомився на квартирі свого гімназійного приятеля Всеволода Невелля. Обраницею письменника стала Антоніна Невелль.
🖊 Коли Миколі Кулішеві було 22 роки, він надіслав документи до Одеського університету на історико-філологічний факультет. Його зарахували на перший курс. Однак навчатися Миколі Кулішу довелося в іншому навчальному закладі – Одеській школі прапорщиків, адже почалася Перша світова війна.
🖊 Військову службу ніс у Смоленську, потрапив на передову. Пізнав усі складнощі фронтового життя – отримав поранення, контузію.
🖊 Новий період у житті Миколи Куліша почався після повернення з фронту 1918 року. Він кілька разів потрапляв за грати через більшовицькі погляди, а 1919 року сформував Дніпровський селянський полк, походи якого відтворив у своєму романі «Вершники» Юрій Яновський, а сам Микола Куліш став прототипом головного героя Данила Чабана.
🖊 Полк брав участь у боях проти денікінців. За гетьманського правління Павла Скоропадського Миколу Куліша було ув'язнено на 5 місяців.
🖊 Після повернення Червоної Армії в Україну, він стає начальником штабу групи військ Херсонського та Дніпровського повітових військкоматів.
🖊 📖Першими творчими спробами Миколи Куліша були вірші.
Потім настала черга оповідань для дітей. Він, автор українського букваря «Первинка» і книги для читання в початковій школі, щиро перейнявся дитячою тематикою.
Але, як свідчили сучасники, несподівано для самого себе по–справжньому виявив свій талант у драматургії.
✍️«Ніколи не думав, що вийду на літературну арену з п’єсою», — писав він своєму шкільному товаришеві Івану Дніпровському.
В листі мовилося про драму «97» (1924).
🖊 Попри цензурування, постановка твору засвідчила появу в українській драматургії самобутнього таланту...
🖊 Успіх першої п’єси «97» прислужився Кулішу: 1925–го його викликали до Харкова (тодішньої столиці України), де він повністю присвятив себе літературній творчості.
🖊 У Харкові Микола Куліш займався активною громадською діяльністю, 1926 року очолив літературну організацію ВАПЛІТЕ (Вільна академія пролетарської літератури), редагував її журнал, журнали «Червоний шлях» і «Літературний ярмарок».
🖊 З талановитим режисером Лесем Курбасом створив новий український театр.
🖊 Після 1933-го Микола Куліш починає розчаровуватися у революційних ідеях. Проти нього розгортають ідеологічну кампанію, а п'єси «Народний Малахій», «Мина Мазайло», «Патетична соната» називають ворожими комуністичному режиму.
🖊 На першому всесоюзному з'їзді радянських письменників 1934 року Миколу Куліша оголосили буржуазно-націоналістичним драматургом.
🖊 У грудні 1934 р. драматурга було заарештовано, звинувачено у приналежності до терористичної організації і зв'язках з ОУН.
🖊 Під час судового процесу по «Справі боротьбистів» у березні 1935 р. Куліш був засуджений до 10 років таборів.
На Соловках утримувався у суворій ізоляції.
🖊 Хворого на туберкульоз, позбавленого права на прогулянки і медичну допомогу, в листопаді 1937 року Миколу Куліша було розстріляно в урочищі Сандармох Медвеж’єгорського району, Карелія.
✔️Історична довідка
🔹У списку розстріляних у Сандармосі З листопада 1937 року – «в ознаменование 20-летия Великого Октября – під номером 177 був Микола Куліш, а під номером 178 – Лесь Курбас. Два геніальні побратими з українського «Розстріляного Відродження», яких не роз’єднала ця остання куля – одна на двох…
🔹Тоді було розстріляно 1111 осіб. Місце вбивства українських класиків було виявлено лише 1997 року.
Бібліотека-філія с.Підлипці підготувала літературний портрет "Геній Геній української драматургії"
вівторок, 6 грудня 2022 р.
День Захисників та Захисниць України
Вклоняюсь кожному Герою,
який сьогодні на війні.
В руках тримає міцно зброю,
За сонце у моєму вікні.
Молюсь за кожного солдата,
прошу Опіки їм усім.
Хай Береже їх Божа Мати,
Живими повернутись в рідний дім
неділя, 4 грудня 2022 р.
Великий українець вільного народу
3 грудня виповнюється 300 років від дня народження українського філософа, просвітителя, гуманіста, поета, який увійшов до списку 100 найвідоміших філософів світу, поряд з Сократом, Епікуром, Конфуцієм та іншими.
Філософ, вчення якого про любов, свободу і життя зберігає актуальність через багато століть після його смерті. Григорій Сковорода є єдиним європейським філософом, який доводив вірність власного бачення світу всім своїм життям. Мислитель говорив, що у кожної людини в житті є своє призначення, завданням кожного з нас є пошук єдино вірного шляху, особливої місії на землі. Сковорода був патріотом і борцем за українську незалежність, він дуже важко переніс знищення імперською владою Запорозької Січі.
📚Григорій Сковорода був унікальним педагогом-новатором, він постійно намагався вийти за рамки загальновизнаних канонів, його методи викладання не припадали до душі російському царському режиму. Але він ніколи не зраджував своїм принципам і часто залишав таку роботу. Протягом свого життя Сковорода працював учителем та викладав в навчальних закладах. Він був також надомним педагогом. Педагогічний талант Сковороди був настільки блискучим, що він розробив власну методику навчання - він прагнув, щоб його учні освоїли в першу чергу вміння мислити, аналізувати, робити власні висновки. Подібне новаторство не прийшлося до вподоби владі того часу, нерідко кар'єра вчителя закінчувалася безславно. Проте успіхи учнів педагога-просвітителя можна розглядати як об'єктивний показник якості його викладання.
📚Григорій Сковорода - «вічний мандрівник», він обійшов пішки Угорщину, Австрію, Польщу, Німеччину, Італію. Знайомився із ученими, відвідував лекції в університетах.
📚Він завжди виявляв зневагу до чиновників. Нібито одного разу його запросила Катерина ІІ. Коли імператриця увійшла до приймальні, всі присутні вклонилися їй, крім Сковороди, який пояснив це так: «Не я хотів тебе бачити, а ти сама захотіла подивитися на мене. Як же ти мене роздивишся, коли я вдвічі зігнуся?!»
📚Вважається, що Сковорода знав дату смерті. 9 листопада 1794 року поет, за переказами, викопав собі могилу, одягнув чисту білизну і навіки заснув. На місці його упокою, як він і заповідав, немає хреста, тільки камінь з написом: «Світ ловив мене, але не спіймав"
📚У бібліотеці с.Підлипці підібрана добірка книг про життя і творчість Сковороди та підготовлено літературний портрет"Великий українець вільного народу".
Підписатися на:
Дописи (Atom)
Людина -легенда!
Сьогодні минає 65 років від дня вбивства в Мюнхені лідера ОУН Степана Бандери. 15 жовтня 1959 року Богдан Сташинський за наказом глави КД...
-
Наталья Львівна Забіла (05.03.1903-06.02.1985), українська письменниця і перекладачка, філологиня та історикиня, критикиня, літературознавиц...
-
"Доля не усміхається рабам". Сьогодні народилася Ліна Василівна Костенко (19.03.1930) - українська письменниця, поетеса, шістд...
-
З Днем Конституції, незалежний, український народе 💙💛 Сьогоднішній день вкотре нагадує нам, за що ми боремося і ніколи не здамось. Це укра...